Hogyan lehet rádöbbenteni egy nemzetet, amely egy percig sem élt totális diktatúrában, hogy éppen afelé tart? A kérdés nem csupán módszertani, hanem történelmi is, hiszen a nemzeti identitást is konstruáló történelmi tudat ellenálló képességét boncolgatja. Erre vállalkozott Rod Dreher keresztény gondolkodó, a The American Conservative szerkesztője legújabb, Hazugság nélkül élni című kötetében. Dreher a 2017-ben megjelent, Szent Benedek válaszútján címmel írt könyvében már megállapította: a mindent behálózó woke-ideológia győzött az Egyesült Államokban, a keresztényeknek a küzdelmes túlélés időszakára kell berendezkedniük. Újabb, magyarul most megjelent művében is hasonló üzenetet fogalmaz meg, immáron még sötétebben, hiszen ezúttal a woke-ideológia „puha totalitarizmusáról” ír, amelyet a munkahelytől az egyetemen át a közösségi médiáig az élet minden színterén megtapasztalhatunk. A woke célja nem más, mint mindent politikaivá tenni és alapjaiban idomítani gondolkodásunkat akár a vallásról, akár a családról, akár a szexualitásról legyen szó.
Fotó: MCC Press
Dreher szerint ez az agresszív nyomulás nem egyedülálló a történelemben, az 1917. októberi forradalomhoz vezető eseményekre, illetve a korai bolsevizmusra is emlékeztetnek a jelenkor folyamatai. A fenyegető jövőt azonban sok amerikai nemcsak nem hajlandó, de nem is képes észrevenni, hiszen csak azok a népek fogékonyak a történelmi hasonlóság felismerésére, amelyek átélték a totális diktatúrákat. A woke-mozgalom hosszú menetelése azért is megállíthatatlan, mert az amerikaiakban nincsenek meg a szovjet típusú diktatúrához fűződő keserű tapasztalatok, amelyekkel az egykori szocialista országok polgárai rendelkeznek. Rod Dreher ezért kelet- és közép-európai példákat hoz, több meghurcolt hőst is megszólaltat, például Wittner Máriát, akivel személyesen beszélgetett Budapesten. Jó látni, hogy egy olyan amerikai gondolkodó, mint Rod Dreher, a jelen történéseit Európa történelmének tanulmányozása által akarja megértetni honfitársaival, és olyan szerzőkhöz nyúl, akiket csak a hidegháború idején vettek a kezükbe amerikai értelmiségiek, például a kötet címét inspiráló Alekszandr Szolzsenyicint, Czesław Miłoszt vagy Václav Havelt.
A politikus szerint, ha elfogadnák az ukrán javaslatot, az az átlagos magyar háztartás fűtési költségét a négyszeresére, a világítás költségét pedig a kétszeresére emelné.
Eddig az autókról szakértett, most méretes álhírbe szaladt bele Vályi István, aki nemrég a külföldről pénzelt Partizánban panaszkodott a világra. Öt napja hivatalosan is megcáfolták, amit most hazudik.
Sok más mellett világirodalmi podcastsorozatot indítanak, könyvklubokat szerveznek, és idén is kiosztják a Libri irodalmi díjakat. Ludvig Orsolya Stefanie-t, a cégcsoport marketingés kommunikációs igazgatóját kérdeztük.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az ellenzék támogatja Brüsszelt, amely Ukrajna felfegyverzésére kötelezné az európai országokat, így hazánkat is, de ezt a kormány nem hagyja.
Derkovits Gyula híres alkotása, a Vasút mentén áll a borítóján annak az azonos című, nagyszabású albumnak, amely négyszáz oldalon kínál izgalmas válogatást a vasút ábrázolásáról a magyar művészetben. Nem csak vonat- és művészetrajongóknak.
„Ha ez bekövetkezne, akkor az eddigi 7 ezer forintos villanyszámla 14 ezer forintra, az eddigi 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra is nőhetne” – mutatott rá a miniszterelnök.
p
0
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!